Regeringen Anker Jørgensen II

Regeringen Anker Jørgensen II

Regering:
Socialdemokratiet (A)

Hvornår:
13.02.1975 - 30.08.1978

Ændringer:
08.09.1976, 26.01.1977, 26.02.1977, 01.10.1977 og 01.07.1978.

Hvem:
Anker Jørgensen (A), Statsminister
K.B Andersen (A), Udenrigsminister (til 01.07.1978)
Anker Jørgensen (A), Udenrigsminister (fra 01.07.1978)
Knud Heinesen (A), Finansminister
Per Hækkerup, (A), Økonomiminister
Ivar Nørgaard (A), Minister for udenrigsøkonomi og for nordiske anliggender (til 26.02.1977)
Egon Jensen (A), Indenrigsminister
Svend Jakobsen (A), Minister for skatter og afgifter (til 26.02.1977)
Jens Kampmann (A), Minister for skatter og afgifter (fra 26.02.1977)
Erling Dinesen (A), Arbejdsminister (til 08.09.1976)
Erling Jensen (A), Arbejdsminister (fra 08.09.1976 til 01.10.1977)
Svend Auken (A), Arbejdsminister (fra 01.10.1977)
Orla Møller (A), Justitsminister (til 01.10.1977)
Erling Jensen (A), Justitsminister (fra 01.10.1977)
Orla Møller (A), Forsvarsminister (til 01.10.1977)
Poul Søgaard (A), Forsvarsminister (fra 01.10.1977)
Helge Nielsen (A), Boligminister (til 26.01.1977)
Svend Jakobsen (A), Boligminister (fra 26.01.1977 til 26.02.1977)
Ove Hove (A), Boligminister (fra 26.02.1977)
Helge Nielsen (A), Miljøminister (til 26.01.1977)
Svend Jakobsen (A), Miljøminister (fra 26.01.1977 til 26.02.1977)
Niels Matthiasen (A), Miljøminister (fra 26.02.1977)
Niels Matthiasen (A), Minister for offentlige arbejder (til 26.02.1977)
Kjeld Olesen (A), Minister for offentlige arbejder (fra 26.02.1977)
Niels Matthiasen (A), Minister for kulturelle anliggender
Eva Gredal (A), Socialminister
Erling Jensen (A), Handelsminister (til 08.09.1976)
Per Hækkerup (A), Handelsminister (fra 08.09.1976 til 26.02.1977)
Ivar Nørgaard (A), Handelsminister (fra 26.02.1977)
Ritt Bjerregaard (A), Undervisningsminister
Jørgen Peder Hansen (A), Kirkeminister og minister for Grønland
Poul Dalsager (A), Landbrugsminister
Poul Dalsager (A), Fiskeriminister (til 26.02.1977)
Svend Jakobsen (A), Fiskeriminister (fra 26.02.1977)
Lise Østergaard (A), Minister uden portefølje med særligt henblik på udenrigspolitiske spørgsmål (fra 26.02.1977)

<< Forrige Næste >>

Accept af cookies

Denne side benytter cookies for at indsamle statistik og forbedre brugerens oplevelse.

Læs mere om cookies på nedenstående link:

Cookie politik