Regeringen Jens Otto Krag I

Regeringen Jens Otto Krag I

Regering:
Socialdemokratiet (A) og Det Radikale Venstre (B)

Hvornår:
03.09.1962 - 26.09.1964

Ændringer:
15.11.1962 og 27.08.1963.

Hvem:
Jens Otto Krag (A), Statsminister
Per Hækkerup (A), Udenrigsminister
Hans R. Knudsen (A), Finansminister (til sin død 04.11.1962)
Poul Hansen, (A) Finansminister (fra 15.11.1962)
Karl Skytte (B), Landbrugsminister
Julius Bomholt (A), Minister for kulturelle anliggender
Bodil Koch (A), Kirkeminister
Hans Hækkerup (A), Justitsminister
Kai Lindberg (A), Minister for offentlige arbejder
Kaj Bundvad (A), Arbejds- og socialminister (fra 27.08.1963 socialminister)
Kjeld Philip (B), Økonomiminister
Lars P. Jensen (A), Indenrigsminister
Carl P. Jensen (A), Boligminister
A.C. Normann (B), Fiskeriminister Mikael Gam (u.p.), Minister for Grønland
Hilmar Baunsgaard (B), Handelsminister (minister for handel, håndværk, industri og søfart)
K. Helveg Petersen (B), Undervisningsminister
Poul Hansen (A), Forsvarsminister (til 15.11.1962)
Victor Gram (A), Forsvarsminister (fra 15.11.1962)
Kaj Bundvad (A), Arbejdsminister (til 27.08.1963)
Erling Dinesen (A), Arbejdsminister (fra 27.08.1963)

<< Forrige Næste >>

Accept af cookies

Denne side benytter cookies for at indsamle statistik og forbedre brugerens oplevelse.

Læs mere om cookies på nedenstående link:

Cookie politik