Regeringen Mette Frederiksen

27. juni 2019 -

Regeringen
Gruppebillede af regeringen Mette Frederiksen
Foto: Keld Navntoft

Periode: 27.06.2019 - 

 

Regering: Socialdemokratiet (S)

 

Mette Frederiksen (S), statsminister

Nicolai Wammen (S), finansminister

Jeppe Kofod (S), udenrigsminister

Nick Hækkerup (S), justitsminister (til 02.05.2022)

Astrid Krag (S), social- og indenrigsminister (til 21.01.2021) og social- og ældreminister (fra 21.01.2021)

Morten Bødskov (S), skatteminister (til 04.02.2022) og forsvarsminister (fra 02.04.2022)

Dan Jørgensen (S), klima-, energi- og forsyningsminister

Mogens Jensen (S), minister for fødevarer, fiskeri og ligestilling og minister for nordisk samarbejde (til 19.11.2020)

Magnus Heunicke (S), sundheds- og ældreminister (til 21.01.2021) og sundhedsminister (fra 21.01.2021)

Benny Engelbrecht (S), transportminister (til 04.02.2022)

Rasmus Prehn (S), minister for udviklingssamarbejde (til 19.11.2020) og minister for fødevarer, landbrug og fiskeri (fra 19.11.2020)

Pernille Rosenkrantz-Theil (S), børne- og undervisningsminister

Trine Bramsen (S), forsvarsminister (til 04.02.2022) og transportminister og minister for ligestilling (fra 04.02.2022)

Ane Halsboe-Jørgensen (S), uddannelses- og forskningsminister (til 16.08.2021) og kulturminister og kirkeminister (fra 16.08.2021)

Jesper Petersen (S), uddannelses- og forskningsminister (fra 16.08.2021)

Simon Kollerup (S), erhvervsminister

Mattias Tesfaye (S), udlændinge- og integrationsminister (til 02.05.2022) og justitsminister (fra 02.05.2022)

Peter Hummelgaard (S), beskæftigelsesminister (fra 27. juni 2019) og minister for ligestilling (fra 19.11.2020)

Kaare Dybvad Bek (S), boligminister (til 21.01.2021) og indenrigs- og boligminister (fra 21.01.2021) og udlændinge- og integrationsminister (fra 02.05.2022)

Lea Wermelin (S), miljøminister

Joy Mogensen (S), kulturminister og kirkeminister (til 16.08.2021)

Flemming Møller Mortensen (S), minister for udviklingssamarbejde og minister for nordisk samarbejde (fra 19.11.2020)

Jeppe Bruus (S), skatteminister (fra 04.02.2022)

Christian Rabjerg Madsen (S), indenrigs- og boligminister (fra 02.05.2022)

Portræt, statsminister Mette Frederiksen