Regeringen Anders Fogh Rasmussen III

23. november 2007 - 05. april 2009

20090116_stm_regeringen_AFRIII.jpg

Periode:
23.11.2007 - 05.04.2009

Ændringer:
10.09.2008

Regering:
Venstre (V), Konservative (C)

Anders Fogh Rasmussen (V), Statsminister
Bendt Bendtsen (C), Økonomi- og erhvervsminister (til 10.09.2008)
Lene Espersen (C), Økonomi- og erhvervsminister (fra 10.09.2008)
Per Stig Møller (C), Udenrigsminister
Lars Løkke Rasmussen (V), Finansminister
Claus Hjort Frederiksen (V), Beskæftigelsesminister
Lene Espersen (C), Justitsminister (til 10.09.2008)
Brian Mikkelsen (C), Justitsminister (fra 10.09.2008)
Brian Mikkelsen (C), Kulturminister (til 10.09.2008)
Kristian Jensen (V), Skatteminister
Connie Hedegaard (C), Klima- og energiminister
Bertel Haarder (V), Undervisningsminister og minister for nordisk samarbejde
Karen Jespersen (V), Velfærdsminister og minister for ligestilling
Helge Sander (V), Minister for videnskab, teknologi og udvikling
Ulla Tørnæs (V), Minister for udviklingsbistand
Søren Gade Jensen (V), Forsvarsminister
Eva Kjer Hansen (V), Minister for fødevarer, landbrug og fiskeri
Lars Barfoed (C), Transportminister (fra 10.09.2008)
Carina Christensen (C), Kulturminister (fra 10.09.2008)
Carina Christensen (C), Transportminister (til 10.09.2008)
Jakob Axel Nielsen (C), Minister for sundhed og forebyggelse
Birthe Rønn Hornbech (V), Minister for flygtninge, indvandrere og integration og kirkeminister
Troels Lund Poulsen (V), Miljøminister

Portræt af Anders Fogh Rasmussen
Statsministerportræt, Anders Fogh Rasmussen