Regeringen Anker Jørgensen I

5. oktober 1972 - 19. december 1973

Anker_Jørgensen_I.jpg

Periode:
05.10.1972 - 19.12.1973

Ændring:
27.09.1973

Regering:
Socialdemokratiet (A)

Anker Jørgensen (A), Statsminister
K.B Andersen (A), Udenrigsminister
Henry Grünbaum (A), Finansminister
Per Hækkerup (A), Økonomi- og budgetminister (til 27.09.1973, derefter alene økonomiminister)
Erling Dinesen (A), Arbejdsminister
K. Axel Nielsen (A), Justitsminister (til 27.09.1973)
Karl Hjortnæs (A), Justitsminister (fra 27.09.1973)
Chr. Thomsen (A), Fiskeriminister (til 27.09.1973)
Ib Frederiksen (A), Fiskeriminister (fra 27.09.1973)
Ivar Nørgaard (A), Minister for udenrigsøkonomi, europæiske markedsanliggender samt nordiske anliggender
Helge Nielsen (A), Boligminister (til 27.09.1973)
Svend Jakobsen (A), Boligminister (fra 27.09.1973)
Egon Jensen (A), Indenrigsminister
Niels Matthiasen (A), Minister for kulturelle anliggender
Knud Hertling (u.p.), Minister for Grønland
Kjeld Olesen (A), Forsvarsminister (til 27.09.1973)
Orla Møller (A), Forsvarsminister (fra 27.09.1973)
Jens Kampmann (A), Minister for offentlige arbejder og for forureningsbekæmpelse (til 27.09.1973, derefter minister for offentlige arbejder)
Eva Gredal (A), Socialminister
Knud Heinesen (A), Undervisningsminister (til 27.09.1973)
Ritt Bjerregaard (A), Undervisningsminister (fra 27.09.1973)
Ib Frederiksen (A), Landbrugsminister (fra 27.09.1973 landbrugs- og fiskeriminister)
Dorte Bennedsen (A), Kirkeminister
Erling Jensen (A), Handelsminister
Knud Heinesen (A), Budgetminister (fra 27.09.1973)
Helge Nielsen (A), Miljøminister (fra 27.09.1973)

Portræt af Anker Jørgensen
Statsministerportræt, Anker Jørgensen