Regeringen Anker Jørgensen III

30. august 1978 - 26. oktober 1979

Anker_Jørgensen_III.jpg

Periode:
30.8.1978 - 26.10.1979

Ændringer:
22.12.1978, 5.1.1979 og 13.3.1979

Regering:
Socialdemokratiet (A) og Venstre (V)

Anker Jørgensen (A), Statsminister
Henning Christophersen (V), Udenrigsminister
Knud Heinesen (A), Finansminister
Per Hækkerup (A), Minister uden portefølje med henblik på økonomisk samordning (til 13.3.1979)
Ivar Nørgaard (A), Miljøminister
Egon Jensen (A), Kirkeminister
Niels Matthiasen (A), Minister for kulturelle anliggender
Erling Jensen (A), Socialminister
Nathalie Lind (V), Justitsminister
Svend Jakobsen (A), Fiskeriminister
Jørgen Peder Hansen (A), Minister for Grønland
Ritt Bjerregaard (A), Undervisningsminister (til 22.12.1978)
Dorte Bennedsen (A), Undervisningsminister (fra 5.1.1979)
Lise Østergaard (A), Minister uden portefølje med særligt henblik på udenrigspolitiske spørgsmål
Anders Andersen (V), Økonomiminister og minister for skatter og afgifter
Niels Anker Kofoed (V), Landbrugsminister
Poul Søgaard (A), Forsvarsminister
Svend Auken (A), Arbejdsminister
Knud Enggaard (V), Indenrigsminister
Arne Christiansen (V), Handelsminister
Erling Olsen (A), Boligminister
Ivar Hansen (V), Minister for offentlige arbejder

Portræt af Anker Jørgensen
Statsministerportræt, Anker Jørgensen