Regeringen Erik Eriksen

30. oktober 1950 - 30. september 1953

Erik_Eriksen.jpg

Periode:
30.10.1950 - 30.09.1953

Ændringer:
13.09.1951 og 30.04.1952.

Regering: 
Venstre (V), Det Konservative Folkeparti (C)

Erik Eriksen (V), Statsminister
Ole Bjørn Kraft (C), Udenrigsminister
Thorkild Kristensen (V), Finansminister
Aksel Møller (C), Indenrigs- og boligminister
Helga Pedersen (V), Justitsminister
Flemming Hvidberg (C), Undervisningsminister
Jens Sønderup (V), Kirkeminister (til 13.09.1951)
Carl Hermansen (V), Kirkeminister (fra 13.09.1951)
Harald Petersen (V), Forsvarsminister
Victor Larsen (C), Minister for offentlige arbejder (til 24.04.1952)
Jørgen Jørgensen (C), Minister for offentlige arbejder (fra 30.04.1952)
Henrik A.R. Hauch (V), Landbrugsminister (til 13.09.1951)
Jens Sønderup (V), Landbrugsminister (fra 13.09.1951)
Knud Rée (V), Fiskeriminister
Ove Weikop (C), Minister for handel, industri og søfart (til 13.09.1952)
Aage Rytter (C), Minister for handel, industri og søfart (fra 13.09.1951)
Poul Sørensen (C), Arbejds- og socialminister

Portræt af Erik Eriksen
Statsministerportræt, Erik Eriksen