Regeringen Hedtoft II

16. september 1950 - 30. oktober 1950

Hedtoft-II.jpg

Periode:
16.09.1950 - 30.10.1950

Regering:
Socialdemokratiet (A)

Hans Hedtoft (A), Statsminister
Gustav Rasmussen (A), Udenrigsminister
Viggo Kampmann (A), Finansminister
Johannes Kjærbøl (A), Arbejds- og boligminister
Frede Nielsen (A), Minister for offentlige arbejder
Johan Strøm (A), Socialminister
Christian Christiansen (A), Fiskeriminister
Rasmus Hansen (A), Forsvarsminister
Carl Petersen (A), Landbrugsminister
Julius Bomholt (A), Undervisningsminister
Bodil Koch (A), Kirkeminister
H.C. Hansen (A), Minister for handel, industri og søfart
K.K. Steincke (A), Justitsminister
J.S. Smørum (A), Indenrigsminister
V. Buhl (A), Minister uden portefølje

Portræt af Hans Hedtoft
Statsministerportræt, Hans Hedtoft