Regeringen Hedtoft III

30. september 1953 - 1. februar 1955

Hedtoft_III.jpg

Periode:
30.09.1953 - 01.02.1955

Ændringer:
01.11.1953 og 29.01.1955

Regering:
Socialdemokratiet (A)

Hans Hedtoft (A), Statsminister († 29.01.1955, derefter fungerede H.C. Hansen)
H.C. Hansen (A), Udenrigsminister
Viggo Kampmann (A), Finansminister
Johannes Kjærbøl (A), Indenrigs- og boligminister
Carl Petersen (A), Minister for offentlige arbejder
Johan Strøm (A), Arbejds- og socialminister (til 01.11.1953, derefter socialminister)
Christian Christiansen (A), Fiskeriminister
Rasmus Hansen (A), Forsvarsminister
J.S. Smørum (A), Landbrugsminister
Jens Otto Krag (A), Minister uden portefølje (fra 01.11.1953 økonomi- og arbejdsminister)
Julius Bomholt (A), Undervisningsminister
Bodil Koch (A), Kirkeminister
Lis Groes (A), Minister for handel, industri og søfart
Hans Hækkerup (A), Justitsminister

Portræt af Hans Hedtoft
Statsministerportræt, Hans Hedtoft