Regeringen Helle Thorning-Schmidt I

03. oktober 2011 - 03. februar 2014

Periode:
03.10.2011 - 03.02.2014

Ændringer:
16.10.2012, 06.12.2012, 09.08.2013, 21.11.2013 og 12.12.2013

Regering:
Socialdemokraterne (A), Det Radikale Venstre (B), Socialistisk Folkeparti (F)

Helle Thorning-Schmidt (A), Statsminister
Margrethe Vestager Hansen (B), Økonomi- og indenrigsminister
Annette Vilhelmsen (F), Erhvervs- og vækstminister (fra 16.10.12 til 09.08.13)
Annette Vilhelmsen (F),Social-, børne- og integrationsminister (fra 09.08.13)
Villy Søvndal (F), Udenrigsminister (til 12.12.13)
Bjarne Fog Corydon (A), Finansminister
Morten Bødskov (A), Justitsminister (til 12.12.13)
Morten Østergaard Kristensen (B), Minister for forskning, innovation og videregående uddannelser
Holger K. Nielsen (F), Skatteminister (fra 16.10.12 til 12.12.13)
Holger K. Nielsen (F), Udenrigsminister (fra12.12.13)
Thor Möger Pedersen (F), Skatteminister (til 16.10.12)
Henrik Dam Kristensen (A), Transportminister (til 09.08.13)
Ole Christian Liep Sohn (F), Erhvervs- og vækstminister (til 16.10.12)
Carsten Mogens Hansen (A), Minister for by, bolig og landdistrikter
Mette Frederiksen (A), Beskæftigelsesminister
Christine Edda Antorini (A), Børne- og undervisningsminister (til 09.08.13)
Christine Edda Antorini (A), Undervisningsminister (fra 09.08.13)
Karen Angelo Hækkerup (A), Social- og integrationsminister (til 09.08.13)
Karen Angelo Hækkerup (A), Minister for fødevarer, landbrug og fiskeri
(fra 09.08.13 til 12.12.13)
Karen Angelo Hækkerup (A), Justitsminister (fra 12.12.13)
Mette Gjerskov (A), Minister for fødevarer, landbrug og fiskeri (til 09.08.13)
Martin Lidegaard (B), Klima-, energi- og bygningsminister
Pia Olsen Dyhr (F), Handels- og investeringsminister (til 09.08.13)
Pia Olsen Dyhr (F), Transportminister (fra 09.08.13)
Astrid Krag Kristensen (F), Minister for sundhed og forebyggelse
Nick Hækkerup (A), Forsvarsminister (til 09.08.13)
Nick Hækkerup (A), Handels- og europaminister (fra 09.08.13)
Ida Margrete Meier Auken (F), Miljøminister
Nicolai Halby Wammen (A), Europaminister (til 09.08.13)
Nicolai Halby Wammen (A), Forsvarsminister (fra 09.08.13)
Manu Sareen (B), Minister for ligestilling og kirke og minister for nordisk samarbejde
Christian Friis Bach (B), Minister for udviklingsbistand (til 21.11.13)
Uffe Elbæk (B), Kulturminister (til 6.12.12)
Marianne Jelved (B), Kulturminister (fra 6.12.12)
Henrik Martin Sass Larsen (A), Erhvervs- og vækstminister (fra 09.08.13)
Rasmus Helveg Petersen (B), Udviklingsminister (fra 21.11.13)
Jonas Dahl (F), Skatteminister (fra 12.12.13)
Dan Jørgensen (A), Minister for fødevarer, landbrug og fiskeri
(fra 12.12.13)

Portræt af Helle Thorning-Schmidt
Statsministerportræt, Helle Thorning-Schmidt
regeringen_okt2011.jpg