Regeringen Holstein-Ledreborg

16. august 1909 - 28. oktober 1909

Holstein-Ledreborg.jpg

Periode:
16.08.1909 - 28.10.1909

Regering:
Venstre (V)

J. L. Holstein-Ledreborg (V), Konseilspræsident
C. W. Ahlefeldt-Laurvig(en) (V), Udenrigsminister
N. Neergaand (V), Finansminister
J. C. Christensen (V), Forsvarsminister (til 18.10.1909)
J. L. Holstein-Ledreborg (V), Forsvarsminister (fra 18.10.1909)
Enevold Sørensen (V), Kultusminister
Svend Høgsbro (V), Justitsminister
Klaus Berntsen (V), Indenrigsminister
Thomas Larsen (V), Minister for offentlige arbejder (Trafikminister)
Anders Nielsen (V), Landbrugsminister
Johan Hansen (V), Minister for handel og søfart (Handelsminister)
Bjørn Jonsson, Minister for Island

 

Portræt af L. Holstein-Ledreborg
Statsministerportræt, J. L. Holstein-Ledreborg