Regeringen Knud Kristensen

7. november 1945 - 13. november 1947

Knud_Kristensen_II.jpg

Periode:
07.11.1945 - 13.11.1947

Ændringer:
12.11.1945, 24.04.1947, 30.06.1947 og 06.09.1947

Regering:
Venstre (V)

Knud Kristensen (V), Statsminister
Gustav Rasmussen (u.p.), Udenrigsminister
Thorkild Kristensen (V), Finansminister
Harald Petersen (V), Forsvarsminister
M. Hartling (V), Kirkeminister (ad interim til 12.11.1945)
Carl Hermansen (V), Kirkeminister (fra 12.11.1945)
M. Hartling (V), Undervisningsminister
A. L. H. Elmquist (V), Justitsminister
Ejnar Kjær (V), Indenrigsminister († 18.06.1947)
N. Arnth-Jensen (V), Indenrigsminister (fra 30.06.1947)
N. Elgaard (V), Minister for offentlige arbejder
Erik Eriksen (V), Landbrugsminister
Erik Eriksen (V), Fiskeriminister
Jens Villemoes (V), Minister for handel, industri og søfart (Handelsminister) (til 06.09.1947)
Axel Kristensen (V), Minister for handel, industri og søfart (Handelsminister) (fra 06.09.1947)
Axel Kristensen (V), Forsyningsminister ( fra 24.04.1947)
Søren P. Larsen (V), Arbejds- og socialminister (til 24.04.1947)
Jens Sønderup (V), Arbejds- og socialminister (fra 24.04.1947)
Per Federspiel (V), Minister for særlige anliggender

Portræt af Knud Kristensen
Statsministerportræt, Knud Kristensen