Regeringen Madsen-Mygdal

14. december 1926 – 30. april 1929

Madsen-Mygdal.jpg

Periode:
14.12.1926 – 30.04.1929

Regering:
Venstre

Th. Madsen-Mygdal (V), Statsminister
L. Moltesen (V), Udenrigsminister
N. Neergaard (V), Finansminister
Søren Brorsen (V), Forsvarsminister
Fr. Bruun-Rasmussen (V), Kirkeminister
J. Byskov (V), Undervisningsminister
Svenning Rytter (V), Justitsminister
Oluf Kragh (V), Indenrigsminister
Johannes Stensballe (V), Minister for offentlige arbejder (Trafikminister)
Th. Madsen-Mygdal (V), Landbrugsminister
M. N. Slebsager (V), Minister for industri, handel og søfart til 3/10 1928,
Th. Madsen-Mygdal (V), Minister for industri, handel og søfart ad interim til 6/10 1928
Johannes Stensballe (V), Minister for industri, handel og søfart ad interim
V. Rubow (V), Minister for sundhedsvæsen

Portræt af Thomas Madsen-Mygdal
Statsministerportræt, Thomas Madsen-Mygdal