Regeringen Neergaard III

9. oktober 1922 - 23. april 1924

Neeergaard_III.jpg

Periode:
09.10.1922 - 23.04.1924

Regering:
Venstre

N. Neergaard (V), Statsminister
C. M. T. Cold(u.p.), Udenrigsminister
N. Neergaard (V), Finansminister Søren Brorsen (V), Forsvarsminister
Jacob Appel (V), Kirkeminister
Jacob Appel (V), Undervisningsminister
Svenning Rytter (V), Justitsminister
Oluf Kragh (V), Indenrigsminister
M. N. Slebsager (V), Minister for offentlige arbejder (Trafikminister)
Th. Madsen-Mygdal (V), Landbrugsminister
Oluf Kragh (V), ad interim til 10.10.1922 Handelsminister
Jørgen Christensen (V), fra 10.10.1922 Handelsminister
Klaus Berntsen (V), fra 16.10.1922 Minister uden portefølje

Portræt af Niels Neergaard
Statsministerportræt, Niels Neergaard