Regeringen Scavenius

9. november 1942 – 5. maj 1945 *

Scavenius.jpg

Periode:
09.11.1942 – 05.05.1945*

Samlingsregering:
Socialdemokratiet (S), Venstre (V), Det Konservative Folkeparti (KF), Det Radikale Venstre (R)

Erik Scavenius (u.p.), Statsminister
Erik Scavenius (u.p.), Udenrigsminister
K. H. Kofoed (u.p.), Finansminister
Søren Brorsen (V), Forsvarsminister
Valdemar Holbøll (u.p.), Kirkeminister
A. C. Højberg- Christensen (u.p.), Undervisningsminister
E. Thune Jacobsen (u.p.), Justitsminister
Jørgen Jørgensen (R), Indenrigsminister
Gunnar Larsen (u.p.), Minister for offentlige arbejder
N. Elgaard (V), Trafikminister
Kristen Bording (S), Minister for landbrug og fiskeri (Landbrugsminister)
Halfdan Hendriksen (KF), Minister for handel, industri og søfart (Handelsminister) Johs. Kjærbøl (S), Arbejdsminister
Laurits Hansen (S), Socialminister

* Regeringen Scavenius ophørte at fungere 29. august 1943. Derfra og frem til befrielsen var det såkaldte 'departementschefstyre'.

Portræt af Erik Scavenius
Statsministerportræt, Erik Scavenius