Regeringen Stauning IV

15. september 1939 - 10. april 1940

Stauning_IV.jpg

Periode:
15.09.1939 - 10.04.1940

Regering:
Socialdemokratiet (S), Det Radikale Venstre (R)

Th. Stauning (S), Statsminister
P. Munch (R), Udenrigsminister
Vilhelm Buhl (S), Finansminister
Alsing Andersen (S), Forsvarsminister
Jørgen Jørgensen (R), Undervisningsminister
S. Unmack Larsen (S), Justitsminister
Axel Sørensen (S), Minister for offentlige arbejder
Kristen Bording (S), Minister for landbrug og fiskeri (Landbrugsminister)
Johs. Kjærbøl (S), Minister for handel, industri og søfart (Handelsminister)
Bertel Dalgaard (R), Indenrigsminister
Johs. Hansen (S), Kirkeminister
Ludvig Christensen (S), Socialminister

Portræt af Thorvald Stauning
Statsministerportræt, Thorvald Stauning