Regeringen Stauning VI

08. juli 1940 – 4. maj 1942

Stauning_VI.jpg

Periode:
08.07.1940 – 04.05.1942

Samlingsregering:
Socialdemokratiet (S), Venstre (V), Det Konservative Folkeparti (KF), Det Radikale Venstre (R)

Th. Stauning (S), Statsminister † 03.05.1942
Erik Scavenius (u.p.), Udenrigsminister
Vilhelm Buhl (S), Finansminister
Søren Brorsen (V), Forsvarsminister
Vilhelm Fibiger (KF), Kirkeminister
Jørgen Jørgensen (R), Undervisningsminister
Harald Petersen (u.p.), Justitsminister til 09.07.1941
E. ThuneJacobsen (u.p.), Justitsminister fra 09.07.1941
Knud Kristensen (V), Indenrigsminister
Gunnar Larsen (u.p.), Minister for offentlige arbejder
Kristen Bording (S), Minister for landbrug og fiskeri (Landbrugsminister)
J. Christmas Møller (KF), Minister for handel, industri og søfart (Handelsminister) til 03.10.1940
Halfdan Hendriksen (KF), Minister for handel, industri og søfart (Handelsminister) fra 03.10.1940
Johs. Kjærbøl (S), Arbejds- og socialminister

 *Der findes 2 fotos af Staunings sjette regering. Dels med og uden John Christmas Møller, som forlod regeringen den 3. oktober 1940 på tysk forlangende, idet han var for kritisk over for besættelsesmagten.

Portræt af Thorvald Stauning
Statsministerportræt, Thorvald Stauning