Regeringen Viggo Kampmann I

21. februar 1960 - 18. november 1960

Kampmann_I.jpg

Periode:
21.02.1960 - 18.11.1960

Ændring:
31.03.1960.

Regering:
Socialdemokratiet (A), Det Radikale Venstre (B), Danmarks Retsforbund (E)

Viggo Kampmann (A), Statsminister og finansminister (til 31.03.1960, derefter statsminister)
Jens Otto Krag (A), Udenrigsminister
Kjeld Philip (B), Finansminister (fra 31.03.1960)
Jørgen Jørgensen (B), Undervisningsminister
Viggo Starcke (E), Minister uden portefølje
Bertel Dahlgaard (B), Økonomiminister og minister for nordiske anliggender
Julius Bomholt (A), Socialminister
Bodil Koch (A), Kirkeminister
Hans Hækkerup (A), Justitsminister
Kai Lindberg (A), Minister for offentlige arbejder og for Grønland
Poul Hansen (A), Forsvarsminister
Oluf Pedersen (E), Fiskeriminister
Kaj Bundvad (A), Arbejdsminister
Karl Skytte (B), Landbrugsminister
Søren Olesen (E), Indenrigsminister
Kjeld Philip (B), Handelsminister (minister for handel, håndværk, industri og søfart) (til 31.3.1960, derefter finansminister)
Lars P. Jensen (A), Handelsminister (minister for handel, håndværk, industri og søfart) (fra 31.03.1960)
Kaj Bundvad (A), Boligminister (til 31.03.1960)
Carl P. Jensen (A), Boligminister (fra 31.03.1960)

Portræt af Viggo Kampmann
Statsministerportræt, Viggo Kampmann