Regeringen Viggo Kampmann II

18. november 1960 - 3. september 1962

Kampmann_II.jpg

Periode:
18.11.1960 - 03.09.1962

Ændring:
07.09.1961

Regering:
Socialdemokratiet (A) og Det Radikale Venstre (B)

Viggo Kampmann (A), Statsminister
Jens Otto Krag (A), Udenrigsminister
Kjeld Philip (B), Finansminister (til 07.09.1961) Hans R. Knudsen (A), Finansminister (fra 07.09.1961)
Jørgen Jørgensen (B), Undervisningsminister (til 07.09.1961)
K. Helveg Petersen (B), Undervisningsminister (fra 07.09.1961)
Bertel Dahlgaard (B), Økonomiminister (til 07.09.1961)
Kjeld Philip (B), Økonomiminister (fra 07.09.1961)
Julius Bomholt (A), Socialminister (til 07.09.1961)
Kaj Bundvad (A), Socialminister (fra 07.09.1961)
Julius Bomholt (A), Minister for kulturelle anliggender (fra 07.09.1961)
Bodil Koch (A), Kirkeminister
Hans Hækkerup (A), Justitsminister
Kai Lindberg (A), Minister for offentlige arbejder
Poul Hansen (A), Forsvarsminister
Kaj Bundvad (A), Arbejdsminister
Karl Skytte (B), Landbrugsminister
Lars P. Jensen (A), Handelsminister (minister for handel, håndværk, industri og søfart) (til 07.09.1961)
Hilmar Baunsgaard (B), Handelsminister (minister for handel, håndværk, industri og søfart) (fra 07.09.1961)
Carl P. Jensen (A), Boligminister
Hans R. Knudsen (A), Indenrigsminister (til 07.09.1961)
Lars P. Jensen (A), Indenrigsminister (fra 07.09.1961)
A.C. Normann (B), Fiskeriminister
Mikael Gam (u.p.), Minister for Grønland

Portræt af Viggo Kampmann
Statsministerportræt, Viggo Kampmann