Regeringen Zahle II

21. juni 1913 - 29. marts 1920

Zahle_ II_b.jpg

Periode:
21.06.1913 - 29.03.1920

Regering:
Det Radikale Venstre (R)

C. Th. Zahle (R), Konseilspræsident Fra 21.04.1918 Statsminister*
Edvard Brandes (R), Udenrigsminister (ad interim til 24.06.1913)
Erik Scavenius (R), Udenrigsminister (fra 24.06.1913)
Edvard Brandes (R), Finansminister
Peter Munch (R), Forsvarsminister
S. Keiser-Nielsen (R), Kultusminister (til 28.04.1916)
Thorvald Povlsen (R), Kirkeminister (fra 28.04.1916)
S. Keiser-Nielsen (R), Undervisningsminister (fra 28.04.1916)
C. Th. Zahle (R), Justitsminister
Ove Rode (R), Indenrigsminister
J. Hassing- Jørgensen (R), Minister for offentlige arbejder (Trafikminister)
Kristjan Pedersen (R), Landbrugsminister
J. Hassing- Jørgensen (R), Minister for handel og søfart Fra 1/4 1914 Handelsminister (ad interim til 28.04.1916)
Christopher Hage (R), Minister for handel og søfart Fra 1/4 1914 Handelsminister Christopher Hage (R), Minister uden portefølje (20.03-28.04.1916)
J.C. Christensen (V), Minister uden portefølje (Kontrolminister) (30.09.1916 – 16.01.1918)
Chr. M. Rottbøll (KF), Minister uden portefølje (Kontrolminister) (30.09.1916 – 16.01.1918)
Th. Stauning (S), Minister uden portefølje (Kontrolminister) (fra 30.09.1916)
H.P. Hanssen (Nørremølle) (u.p.), Minister uden portefølje (fra 30.06.1919 minister for sønderjyske. anliggender) (30.09.1916 – 16.01.1918)
Hannes Hafstein, Minister for Island# (til 21.07.1914)
Sigurdur Eggerz, Minister for Island# (til 04.05.1915)
Einar Arnorsson, Minister for Island# (til 04.01.1917)
#) Fra 4/1 1917 til 30/11 1918 tre ministre.
Th. Stauning (S), Socialminister (fra18.11.1918)

Ministrene - Grundlovsministeriet - som gennemførte Grundlovsændringen i 1915 findes på det nederste foto

* Ved Grundlovsændringen blev det besluttet at ændre titlen på regeringens førstemand fra konsejlspræsident til statsminister.

Portræt af Carl Theodor Zahle
Statsministerportræt, Carl Theodor Zahle